MC56F8255VLD
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F8255VLD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F8255VLD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC56F8255VLD |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-LQFP (10x10) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.319 | $8.412 | $7.587 | $7.422 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 44-LQFP (10x10) |
| Speed: | 60MHz |
| Series: | 56F8xxx |
| RAM Size: | 4K x 16 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 64KB (32K x 16) |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 44-LQFP |
| Other Names: | 568-13580 935321557557 MC56F8255VLD-ND |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O: | 35 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-LQFP (10x10) |
| Data Converters: | A/D 8x12b, D/A 1x12b |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | 56800E |
| Connectivity: | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Base Part Number: | MC56F8255 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC56F8255VLD, use the request quote form to request MC56F8255VLD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC56F8255VLD.The price and lead time for MC56F8255VLD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC56F8255VLD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
