MC44605PG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC44605PG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC44605PG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC44605PG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.5 V ~ 18 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 14.5V |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Topology: | Flyback |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Series: | GreenLine™ |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Isolation: | Isolated |
| Other Names: | MC44605PGOS |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 150°C (TJ) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency - Switching: | Up to 250kHz |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Voltage, Short Circuit |
| Duty Cycle: | - |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 250kHz 16-PDIP |
| Control Features: | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Base Part Number: | MC44605 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC44605PG, use the request quote form to request MC44605PG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC44605PG.The price and lead time for MC44605PG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC44605PG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
