MC34268D
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC34268D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC34268D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC34268D |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LDO 800MA 2.85V 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 392 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.903 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 2.85V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 15V |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | MC34268DOS |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | - Converter, SCSI-2 Voltage Regulator IC 1 Output 8-SOIC |
| Base Part Number: | MC34268 |
| Applications: | Converter, SCSI-2 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC34268D, use the request quote form to request MC34268D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC34268D.The price and lead time for MC34268D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC34268D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
