MC34072AMTTBG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC34072AMTTBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC34072AMTTBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC34072AMTTBG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Operational Amplifier, Single Supply 3.0 V To 44 V, Low Input Offset Voltage, Dual / Reel |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.524 | $0.473 | $0.426 | $0.417 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 3 V ~ 44 V, ±1.5 V ~ 22 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 500µV |
| Supplier Device Package: | 10-WQFN (2.6x2.6) |
| Slew Rate: | 13 V/µs |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-WFQFN |
| Output Type: | - |
| Other Names: | MC34072AMTTBG-ND MC34072AMTTBGOSTR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Circuits: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain Bandwidth Product: | 4.5MHz |
| Detailed Description: | General Purpose Amplifier 2 Circuit 10-WQFN (2.6x2.6) |
| Current - Supply: | 1.9mA |
| Current - Output / Channel: | 30mA |
| Current - Input Bias: | 100nA |
| Base Part Number: | MC34072A |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC34072AMTTBG, use the request quote form to request MC34072AMTTBG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC34072AMTTBG.The price and lead time for MC34072AMTTBG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC34072AMTTBG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

