MC34063AD
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC34063AD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC34063AD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC34063AD |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Buck / Boost / Inverting Regulator, Switching, 1.5 A TA= 0C to +70C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.302 | $0.272 | $0.246 | $0.24 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck, Boost |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 1.24V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 3V |
| Voltage - Breakdown: | 8-SOP |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Regulator Topology: | 1.5A (Switch) |
| Polarization: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Up, Step-Down |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of DAC's: | 100Hz ~ 100kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 40V (Switch) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | MC34063AD |
| Expanded Description: | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.24V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Description: | IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8SOP |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive or Negative |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC34063AD, use the request quote form to request MC34063AD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC34063AD.The price and lead time for MC34063AD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC34063AD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


