MC34025DWR2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC34025DWR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC34025DWR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC34025DWR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | IC REG CTRLR ISO PWM 16-SOIC / Current Mode PWM Controller 500mA 1000kHz 16-Pin SOIC W T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.466 | $1.323 | $1.194 | $1.168 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8.4 V ~ 30 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 9.2V |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Topology: | Half-Bridge |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Isolation: | Isolated |
| Other Names: | MC34025DWR2GOS MC34025DWR2GOS-ND MC34025DWR2GOSTR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency - Switching: | 1MHz |
| Fault Protection: | Current Limiting |
| Duty Cycle: | 45% |
| Detailed Description: | Converter Offline Half-Bridge Topology 1MHz 16-SOIC |
| Control Features: | Frequency Control, Soft Start |
| Base Part Number: | MC34025 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC34025DWR2G, use the request quote form to request MC34025DWR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC34025DWR2G.The price and lead time for MC34025DWR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC34025DWR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

