MC33879APEKR2
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC33879APEKR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC33879APEKR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC33879APEKR2 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | 33879A Series 5.5 V 600 mA Configurable Octal Serial Switch SOIC-32EP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.004 | $4.517 | $4.074 | $3.986 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3.1 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 5.5 V ~ 27.5 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 32-SOIC EP |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 750 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:4 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 32-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side or Low Side |
| Other Names: | 935317184518 MC33879APEKR2-ND MC33879APEKR2TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | SPI |
| Input Type: | - |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Voltage |
| Current - Output (Max): | 600mA |
| Base Part Number: | MC33879 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC33879APEKR2, use the request quote form to request MC33879APEKR2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC33879APEKR2.The price and lead time for MC33879APEKR2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC33879APEKR2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
