MC33696FJAE
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC33696FJAE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC33696FJAE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC33696FJAE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC RF TXRX ISM<1GHZ 32-VFQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.1 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | TxRx Only |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | SPI |
| Sensitivity: | -106.5dBm |
| RF Family/Standard: | General ISM < 1GHz |
| Protocol: | - |
| Power - Output: | 7.25dBm |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation: | FSK, OOK |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 290MHz ~ 340MHz, 424MHz ~ 510MHz, 862MHz ~ 1.02GHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx Only General ISM |
| Data Rate (Max): | 22.6kbps |
| Current - Transmitting: | 6.1mA ~ 13.5mA |
| Current - Receiving: | 10.3mA ~ 24mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC33696FJAE, use the request quote form to request MC33696FJAE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC33696FJAE.The price and lead time for MC33696FJAE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC33696FJAE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
