MC33067DWG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC33067DWG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC33067DWG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC33067DWG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG CTRLR FLYBACK 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 47 pcs | 141 pcs | 517 pcs | 1034 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.23 | $2.739 | $2.374 | $2.021 | $1.704 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8.6 V ~ 20 V |
|---|---|
| Topology: | Flyback |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Other Names: | MC33067DWGOS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 2.05MHz |
| Duty Cycle (Max): | - |
| Detailed Description: | Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC |
| Control Features: | Enable, Soft Start |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | MC33067 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC33067DWG, use the request quote form to request MC33067DWG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC33067DWG.The price and lead time for MC33067DWG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC33067DWG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
