MC2016K20.0000C16ESH
Kyocera
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC2016K20.0000C16ESH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC2016K20.0000C16ESH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC2016K20.0000C16ESH |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corp/Kyocera Corp |
| Description | OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 4000 pcs | 6000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.45 | $1.35 | $1.30 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | XO (Standard) |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Shell Style: | 1.6 V ~ 3.63 V |
| Series: | MC2016K, Kyocera |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ratings: | AEC-Q100, AEC-Q200 |
| Polarization: | 4-SMD, No Lead |
| Output: | Enable/Disable |
| Other Names: | 1253-1765-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MC2016K20.0000C16ESH |
| Height - Seated (Max): | 0.031" (0.80mm) |
| Frequency Tolerance: | - |
| Frequency - Output 1: | 5µA |
| Frequency: | 20MHz |
| Expanded Description: | 20MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.6 V ~ 3.63 V 3.5mA Enable/Disable |
| Description: | OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD |
| Current - Supply (Max): | CMOS |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 3.5mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC2016K20.0000C16ESH, use the request quote form to request MC2016K20.0000C16ESH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC2016K20.0000C16ESH.The price and lead time for MC2016K20.0000C16ESH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC2016K20.0000C16ESH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
