MC2-516RX
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC2-516RX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC2-516RX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC2-516RX |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 2 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.650" (16.50mm) |
| Thickness: | 0.100" (2.54mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Circular Tubular (Battery Lugs) |
| Stud/Tab Size: | 5/16 Stud |
| Series: | Scotchlok™ |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00054007091882 05400709188 80610253397 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Length - Overall: | 1.690" (42.93mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular Tubular (Battery Lugs) 2 AWG Crimp |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | Brown |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC2-516RX, use the request quote form to request MC2-516RX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC2-516RX.The price and lead time for MC2-516RX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC2-516RX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


