MBRD10150CTTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
MBRD10150CTTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRD10150CTTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBRD10150CTTR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V DPAK
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150V
Supplier Device Package:DPAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:1655-1466-1
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 150V