MBRB40100CTTR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
MBRB40100CTTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRB40100CTTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBRB40100CTTR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
(In US Dollars)
800 pcs1600 pcs2400 pcs5600 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880mV @ 20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:D2PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:1655-1460-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 100V