MBR60100WT
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
MBR60100WT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR60100WT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBR60100WT
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 241 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:TO-247AD
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:1655-1081
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Through Hole TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 100V