MBR5H150VPA-E1
Diodes Incorporated
MBR5H150VPA-E1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR5H150VPA-E1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBR5H150VPA-E1
Manufacturer Diodes Incorporated
Description DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO27
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920mV @ 5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150V
Supplier Device Package:DO-27
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 150V 5A Through Hole DO-27
Current - Reverse Leakage @ Vr:8µA @ 150V
Current - Average Rectified (Io):5A