MBR40100PTHC0G
TSC (Taiwan Semiconductor)
MBR40100PTHC0G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR40100PTHC0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBR40100PTHC0G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
(In US Dollars)
5400 pcs
Data sheet
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:TO-247AD (TO-3P)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 40A Through Hole TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:500µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A