MBR30L60CTG
onsemi
MBR30L60CTG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR30L60CTG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBR30L60CTG
Manufacturer onsemi
Description Rectifier Diode Schottky 60V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube / DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19503 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:620mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60V
Supplier Device Package:TO-220AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:SWITCHMODE™
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:350µA @ 60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A