MBR30H150CT-E3/45
Vishay / Siliconix
MBR30H150CT-E3/45
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR30H150CT-E3/45 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBR30H150CT-E3/45
Manufacturer Vishay Siliconix
Description MBR30H150CT-E3/45; Dual Schottky Diode; Common Cathode; 150V 30A; 3-Pin TO-220AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 52622 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150V
Supplier Device Package:TO-220AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Package / Case:TO-220-3
Other Names:MBR30H150CT-E3/45GI
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 15A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A