MBR20200CT-LJ
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR20200CT-LJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MBR20200CT-LJ
Manufacturer Diodes Inc.
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 14680 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:890mV @ 10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200V
Supplier Device Package:TO-220AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:MBR20200CT-LJDI
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A