MAX8725ETI+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX8725ETI+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX8725ETI+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX8725ETI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | Battery Charger Lead-Acid/Li-Ion/Li-Pol/NiCD/NiMH 4000mA 17.65V 28-Pin TQFN EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.616 | $3.264 | $2.944 | $2.88 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 28V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 28-TQFN (5x5) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | - |
| Detailed Description: | Charger IC Multi-Chemistry 28-TQFN (5x5) |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 4A |
| Battery Pack Voltage: | 17.65V (Max) |
| Battery Chemistry: | Multi-Chemistry |
| Base Part Number: | MAX8725 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX8725ETI+T, use the request quote form to request MAX8725ETI+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX8725ETI+T.The price and lead time for MAX8725ETI+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX8725ETI+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

