MAX6951CEE+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6951CEE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6951CEE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX6951CEE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC DRVR DSPL LED SRL 16-QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.55 | $9.073 | $7.48 | |||
| 50 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $7.106 | $6.888 | $6.205 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-QSOP-EP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | 3-Wire Serial |
| Display Type: | LED |
| Digits or Characters: | 8 Digits |
| Current - Supply: | 10mA |
| Configuration: | 7 Segment |
| Base Part Number: | MAX6951 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX6951CEE+, use the request quote form to request MAX6951CEE+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX6951CEE+.The price and lead time for MAX6951CEE+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX6951CEE+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

