MAX258ATA+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX258ATA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX258ATA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX258ATA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | MAX258 Series 5.5 V 500 mA Surface Mount Push-Pull Transformer Driver TDFN-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.39 | $4.865 | $4.388 | $4.293 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 3 V ~ 5.5 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-TDFN (2x3) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 145 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:2 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | Low Side |
| Other Names: | MAX258ATA+T-ND MAX258ATA+TTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | - |
| Features: | Slew Rate Controlled |
| Fault Protection: | Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max): | 500mA |
| Base Part Number: | MAX258 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX258ATA+T, use the request quote form to request MAX258ATA+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX258ATA+T.The price and lead time for MAX258ATA+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX258ATA+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


