MAX2550ETN+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX2550ETN+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX2550ETN+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX2550ETN+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.37 | $5.31 | $5.16 | $5.00 | $4.85 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.3V |
|---|---|
| Type: | TxRx + MCU |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | SPI |
| Sensitivity: | -120dBm |
| RF Family/Standard: | Cellular |
| Protocol: | GSM, HSPA+, WCDMA |
| Power - Output: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | MAX2550ETN+T -ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Vendor Undefined |
| Modulation: | - |
| Memory Size: | - |
| Frequency: | 1.92GHz ~ 1.98GHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx + MCU Cellular GSM, HSPA+, WCDMA 1.92GHz ~ 1.98GHz 56-WFQFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | - |
| Current - Transmitting: | 315mA |
| Current - Receiving: | 105mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX2550ETN+T, use the request quote form to request MAX2550ETN+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX2550ETN+T.The price and lead time for MAX2550ETN+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX2550ETN+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

