MAX2370ETM+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX2370ETM+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX2370ETM+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX2370ETM+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TRANSMITTER QUAD 48TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.56 | $10.032 | $7.04 | $6.688 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $5.10 | $4.845 | $4.56 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 3.3 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Power - Output: | 10dBm |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol: | CDMA2000 |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 450MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter CDMA2000 450MHz 10dBm PCB, Surface Mount Antenna 48-WFQFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | - |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 134mA |
| Applications: | - |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX2370ETM+, use the request quote form to request MAX2370ETM+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX2370ETM+.The price and lead time for MAX2370ETM+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX2370ETM+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

