MAX200EWP+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX200EWP+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX200EWP+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX200EWP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC TXRX RS-232 W/CAP 20-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.52 | $11.894 | $11.09 | $10.907 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Type: | Driver |
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Series: | - |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 5/0 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | - |
| Detailed Description: | 5/0 Driver RS232 20-SOIC |
| Data Rate: | 120Kbps |
| Base Part Number: | MAX200 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX200EWP+, use the request quote form to request MAX200EWP+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX200EWP+.The price and lead time for MAX200EWP+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX200EWP+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

