MAX1976AETT130+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1976AETT130+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1976AETT130+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1976AETT130+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG LINEAR 1.3V 300MA 6TDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.70 | $3.494 | $2.795 | $2.655 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $2.446 | $2.32 | $1.775 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 3.6V |
| Supplier Device Package: | 6-TDFN-EP (3x3) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Strip |
| Package / Case: | 6-WDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 70dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 300mA 6-TDFN-EP (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq): | 140µA |
| Current - Output: | 300mA |
| Control Features: | Enable, Reset |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1976AETT130+, use the request quote form to request MAX1976AETT130+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1976AETT130+.The price and lead time for MAX1976AETT130+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1976AETT130+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

