MAX1921EUT33+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1921EUT33+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAX1921EUT33+T
Manufacturer Maxim Integrated
Description IC REG BUCK 3.3V 0.4A SYNC SOT23
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):2V
Voltage - Input (Max):5.5V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:SOT-23-6
Series:-
Packaging:Strip
Package / Case:SOT-23-6
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MAX1921EUT33+
MAX1921EUT33+TTR
MAX1921EUT33+TTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Down
Frequency - Switching:1.2MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 400mA SOT-23-6
Current - Output:400mA