MAX1836EUT50#TG16
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1836EUT50#TG16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1836EUT50#TG16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1836EUT50#TG16 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.23 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5V |
| Voltage - Input (Max): | 24V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 4.5V |
| Voltage - Breakdown: | SOT-23-6 |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 125mA |
| Polarization: | SOT-23-6 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Down |
| Other Names: | MAX1836EUT50#TG16-ND MAX1836EUT50#TG16TR MAX1836EUT50TG16 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of DAC's: | - |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MAX1836EUT50#TG16 |
| Expanded Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 125mA SOT-23-6 |
| Description: | IC REG BUCK 5V 125MA SOT23-6 |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1836EUT50#TG16, use the request quote form to request MAX1836EUT50#TG16 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1836EUT50#TG16.The price and lead time for MAX1836EUT50#TG16 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1836EUT50#TG16.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

