MAX1795EUA+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1795EUA+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1795EUA+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1795EUA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG BOOST ADJ/PROG 0.2A 8UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.08 | $9.58 | $6.72 | $6.38 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $4.87 | $4.63 | $4.28 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Boost |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 2V (3.3V, 5V) |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 1V |
| Voltage - Breakdown: | 8-uMAX |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Regulator Topology: | 200mA (Switch) |
| Polarization: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | Adjustable (Programmable) |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Up |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of DAC's: | 500kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 5.5V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MAX1795EUA+ |
| Expanded Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 2V (3.3V, 5V) 1 Output 200mA (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Description: | IC REG BOOST ADJ/PROG 0.2A 8UMAX |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive |
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1795EUA+, use the request quote form to request MAX1795EUA+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1795EUA+.The price and lead time for MAX1795EUA+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1795EUA+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
