MAX1792EUA25/V+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1792EUA25/V+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAX1792EUA25/V+
Manufacturer Maxim Integrated
Description IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.25V (2.5V)
Voltage - Output (Max):5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:8-uMax-EP
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tube
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
PSRR:-
Output Type:Adjustable (Fixed)
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 2.5V, 1.25 V ~ 5 V 500mA 8-uMax-EP
Current - Quiescent (Iq):250µA
Current - Output:500mA