MAX17633CATP+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17633CATP+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17633CATP+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX17633CATP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | 36V, 3.5A, HIGH-EFFICIENCY, SYNC |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 100 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.43 | $2.125 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.9V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 32.4V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 20-TQFN-EP (4x4) |
| Series: | - |
| Package / Case: | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 380kHz ~ 2.45MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 3.5A 20-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 3.5A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX17633CATP+, use the request quote form to request MAX17633CATP+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17633CATP+.The price and lead time for MAX17633CATP+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX17633CATP+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

