MAX1762EUB
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1762EUB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1762EUB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1762EUB |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.831 | $5.263 | $4.747 | $4.644 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 5 V ~ 20 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 10-uMAX |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 300kHz |
| Duty Cycle (Max): | - |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-uMAX |
| Control Features: | Enable |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | MAX1762 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1762EUB, use the request quote form to request MAX1762EUB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1762EUB.The price and lead time for MAX1762EUB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1762EUB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

