MAX17606SFBEVKIT#
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17606SFBEVKIT# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17606SFBEVKIT# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX17606SFBEVKIT# |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | EVAL BOARD FOR MAX17606 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $64.77 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 18 V ~ 36 V |
| Utilized IC / Part: | MAX17606 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Flyback |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 200kHz |
| Detailed Description: | MAX17606 - DC/DC, Step Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 3A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX17606SFBEVKIT#, use the request quote form to request MAX17606SFBEVKIT# pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17606SFBEVKIT#.The price and lead time for MAX17606SFBEVKIT# depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX17606SFBEVKIT#.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

