MAX17535ETG+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17535ETG+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17535ETG+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX17535ETG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC SMBUS BATT CHRGR HF 24TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $15.82 | $15.029 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 26V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 24-TQFN (4x4) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | 2 ~ 4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C |
| Fault Protection: | Over Voltage |
| Detailed Description: | Charger IC Multi-Chemistry 24-TQFN (4x4) |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 7A |
| Battery Pack Voltage: | 16.8V |
| Battery Chemistry: | Multi-Chemistry |
| Base Part Number: | MAX17535 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX17535ETG+, use the request quote form to request MAX17535ETG+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17535ETG+.The price and lead time for MAX17535ETG+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX17535ETG+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

