MAX17511GTL+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17511GTL+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17511GTL+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX17511GTL+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | DC to DC Controller Dual-Output 3-/2-/1-Phase +1-Phase 4.5V to 24V 40-Pin TQFN EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.272 | $1.148 | $1.036 | $1.013 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 0.25 V ~ 1.52 V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 40-TQFN-EP (5x5) |
| Series: | Quick-PWM™ |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Quick-PWM™ Controller, Intel IMVP-7, VR12™ Voltage Regulator IC 2 Output 40-TQFN-EP (5x5) |
| Base Part Number: | MAX17511 |
| Applications: | Controller, Intel IMVP-7, VR12™ |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX17511GTL+T, use the request quote form to request MAX17511GTL+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17511GTL+T.The price and lead time for MAX17511GTL+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX17511GTL+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

