MAX17271ETE+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17271ETE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17271ETE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX17271ETE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG 3OUT BUCK-BST 16TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 100 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.87 | $2.332 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5.175V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Buck, Boost |
| Synchronous Rectifier: | - |
| Supplier Device Package: | 16-TQFN (3x3) |
| Series: | - |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Down |
| Frequency - Switching: | - |
| Detailed Description: | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 3 Output 1µA 16-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 1µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX17271ETE+, use the request quote form to request MAX17271ETE+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17271ETE+.The price and lead time for MAX17271ETE+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX17271ETE+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

