MAX1720EUT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1720EUT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1720EUT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1720EUT |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | IC REG SWTCHD CAP INV 25MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.68 | $1.40 | $1.36 | $1.32 | $1.28 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -Vin, 2Vin |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 1.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Charge Pump |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | SOT-23-6 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive and Negative |
| Other Names: | MAX1720EUTMAX |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Ratiometric |
| Frequency - Switching: | 6kHz ~ 21kHz |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive and Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 25mA SOT-23-6 |
| Current - Output: | 25mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1720EUT, use the request quote form to request MAX1720EUT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1720EUT.The price and lead time for MAX1720EUT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1720EUT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

