MAX17116EVKIT#
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17116EVKIT# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17116EVKIT# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX17116EVKIT# |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | KIT EVAL FOR MAX17116 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $129.74 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 4.6V, -1.5 V ~ -5.4 V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2.3 V ~ 4.2 V |
| Utilized IC / Part: | MAX17116 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Boost, Inverting |
| Outputs and Type: | 2, Non-Isolated |
| Other Names: | MAX17116EVKIT |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | Special Purpose DC/DC, Active Matrix OLED |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 1.4MHz |
| Detailed Description: | MAX17116 - Special Purpose DC/DC, Active Matrix OLED 2, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 250mA, 250mA |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX17116EVKIT#, use the request quote form to request MAX17116EVKIT# pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17116EVKIT#.The price and lead time for MAX17116EVKIT# depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX17116EVKIT#.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

