MAX17094ETM+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17094ETM+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17094ETM+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX17094ETM+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | Current & Power Monitors & Regulators Boost Regulator w/7Ch Driver |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.037 | $0.936 | $0.844 | $0.826 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 6V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 14V |
| Voltage - Input (Min): | 1.8V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Boost |
| Synchronous Rectifier: | - |
| Supplier Device Package: | 48-TQFN-EP (6x6) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 7 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 450kHz ~ 1.2MHz |
| Detailed Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 6V 7 Output 2A (Switch) 48-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 2A (Switch) |
| Base Part Number: | MAX17094 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX17094ETM+T, use the request quote form to request MAX17094ETM+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17094ETM+T.The price and lead time for MAX17094ETM+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX17094ETM+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

