MAX16999AUA33+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16999AUA33+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16999AUA33+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX16999AUA33+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.092 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.1V @ 80mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 8-uMax-EP |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| PSRR: | 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA 8-uMax-EP |
| Current - Quiescent (Iq): | 20µA |
| Current - Output: | 100mA |
| Control Features: | Enable, Power On Reset, Reset |
| Base Part Number: | MAX16999 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX16999AUA33+, use the request quote form to request MAX16999AUA33+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX16999AUA33+.The price and lead time for MAX16999AUA33+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX16999AUA33+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


