MAX16956AUBA+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16956AUBA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16956AUBA+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX16956AUBA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG BUCK 5V 0.3A SYNC 10UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.798 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 10-uMAX |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 2.1MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 300mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output: | 300mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX16956AUBA+T, use the request quote form to request MAX16956AUBA+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX16956AUBA+T.The price and lead time for MAX16956AUBA+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX16956AUBA+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

