MAX1694EUB
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1694EUB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1694EUB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1694EUB |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | Power Switch ICs Power Distribution USB Current-Limited Switch w/Fault Blank |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.401 | $1.265 | $1.141 | $1.116 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Switch Type: | USB Switch |
| Supplier Device Package: | 10-uMAX |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 60 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | P-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature |
| Current - Output (Max): | 700mA |
| Base Part Number: | MAX1694 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1694EUB, use the request quote form to request MAX1694EUB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1694EUB.The price and lead time for MAX1694EUB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1694EUB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

