MAX1641EEE+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1641EEE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1641EEE+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1641EEE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC SW-MODE CUR SOURCE ADJ 16QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.04 | $7.638 | $5.36 | $5.092 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $3.88 | $3.686 | $3.472 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 26V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Series: | - |
| Programmable Features: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | - |
| Detailed Description: | Charger IC 16-QSOP |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | - |
| Battery Pack Voltage: | - |
| Battery Chemistry: | - |
| Base Part Number: | MAX1641 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1641EEE+, use the request quote form to request MAX1641EEE+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1641EEE+.The price and lead time for MAX1641EEE+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1641EEE+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

