MAX1627ESA
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1627ESA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1627ESA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1627ESA |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | MAX1627 Series 16.5 V Buck Surface Mount Switching Regulator SOIC-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.684 | $2.423 | $2.185 | $2.138 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 16.5 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 300kHz |
| Duty Cycle (Max): | 100% |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC |
| Control Features: | Enable |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | MAX1627 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1627ESA, use the request quote form to request MAX1627ESA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1627ESA.The price and lead time for MAX1627ESA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1627ESA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

