MAX1614EUA-T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1614EUA-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1614EUA-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1614EUA-T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC DRIVER SW MOSF HI SIDE 8UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 5 V ~ 26 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-uMAX |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.6V, 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Gate Type: | N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | High-Side |
| Detailed Description: | High-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-uMAX |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | - |
| Channel Type: | Single |
| Base Part Number: | MAX1614 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1614EUA-T, use the request quote form to request MAX1614EUA-T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1614EUA-T.The price and lead time for MAX1614EUA-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1614EUA-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

