MAX1608EEE
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1608EEE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1608EEE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1608EEE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC EXPANDER OCTAL BUS 16-QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Open Drain |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of I/O: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interrupt Output: | No |
| Interface: | SMBus |
| Features: | POR |
| Detailed Description: | I/O Expander 8 SMBus 100kHz 16-QSOP |
| Current - Output Source/Sink: | - |
| Clock Frequency: | 100kHz |
| Base Part Number: | MAX1608 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1608EEE, use the request quote form to request MAX1608EEE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1608EEE.The price and lead time for MAX1608EEE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1608EEE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

