MAX1541ETL+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1541ETL+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1541ETL+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1541ETL+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 40TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.48 | $10.906 | $7.65 | $7.268 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $5.55 | $5.273 | $4.961 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2 V ~ 28 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 40-TQFN-EP (5x5) |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 170kHz ~ 620kHz |
| Duty Cycle (Max): | 100% |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 40-TQFN-EP (5x5) |
| Control Features: | Current Limit, Enable, On Time Control, Power Good, Pulse Skipping, Saturation |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | MAX1541 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1541ETL+, use the request quote form to request MAX1541ETL+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1541ETL+.The price and lead time for MAX1541ETL+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1541ETL+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

