MAX1518EVKIT+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1518EVKIT+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1518EVKIT+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1518EVKIT+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | KIT EVAL FOR MAX1518 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 13V, 25V, -8V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Utilized IC / Part: | MAX1518 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Boost |
| Outputs and Type: | 3, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | Special Purpose DC/DC, LCD Supply |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 1.2MHz |
| Detailed Description: | MAX1518 - Special Purpose DC/DC, LCD Supply 3, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 650mA, 15mA, 10mA |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1518EVKIT+, use the request quote form to request MAX1518EVKIT+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1518EVKIT+.The price and lead time for MAX1518EVKIT+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1518EVKIT+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

