MAX15059BETE+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15059BETE+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15059BETE+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX15059BETE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | Switching Regulator, Current-mode, 0.975A, 420kHz Switching Freq-Max, BICMOS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.661 | $3.305 | $2.981 | $2.916 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 3.3 V ~ 76 V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2.8 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 16-TQFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | MAX15059BETE+TTR MAX15059BETET |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | - Converter/Current Monitor, APD Bias Applications Voltage Regulator IC 1 Output 16-TQFN (3x3) |
| Base Part Number: | MAX15059 |
| Applications: | Converter/Current Monitor, APD Bias Applications |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX15059BETE+T, use the request quote form to request MAX15059BETE+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX15059BETE+T.The price and lead time for MAX15059BETE+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX15059BETE+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

