MAX15041EVKIT+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15041EVKIT+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX15041EVKIT+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX15041EVKIT+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | KIT EVAL MAX15041ETE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $61.20 | $59.459 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 3.3V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 4.5 V ~ 28 V |
| Utilized IC / Part: | MAX15041 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 350kHz |
| Detailed Description: | MAX15041 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 3A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX15041EVKIT+, use the request quote form to request MAX15041EVKIT+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX15041EVKIT+.The price and lead time for MAX15041EVKIT+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX15041EVKIT+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
